$185
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 12308123 |
| MPN: | DZ2219 |
| Model: | Diesel Scraper |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Silver |
| Case Size: | 42mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Band Colour: | Black |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Arabic Numerals Stick Indexes |
| Dial Colour: | Silver |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | 12-Hour Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Mineral Crystal Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | DZ2219 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Theme: | Celebrity |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Scraper - Scraper - DZ2219 - Dial: Silver, Band: Black, Bezel: Gold
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.