$160
Is this Bertha authentic?
Yes - we guarantee this Bertha item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Bertha item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Bertha |
| SKU: | 12306804 |
| Model: | Emily |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Mother of Pearl multi color |
| Case Size: | 37 mm |
| Band Width: | 14 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Women |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Fixed Bezel Magnetic-Resistant Mineral Crystal Push/Pull Crown Scratch-Resistant Seconds Hand Shock-Resistant Splash Proof Water Resistance |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Bertha watch - Emily - Emily - Dial: Mother of Pearl multi color, Band: Green, Bezel: Rose Gold
Watches by Bertha
Bertha stands out in the market as a jewelry and watch brand because of its distinctive designs that incorporate vivid colors. Bertha draws inspiration from vintage designs to create timepieces and accessories that showcase detailed designs with playful accents. Each piece is made to create a distinctive visual effect that draws people who want to showcase their personality through statement accessories. The brand Bertha unites creativity with high-quality manufacturing to produce distinctive fashion pieces including elegant timepieces and decorative jewelry.