$360
Is this Luminox authentic?
Yes - we guarantee this Luminox item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Luminox item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 12305211 |
| MPN: | XL8826MIGH |
| UPC: | 400016691252 |
| Model: | Luminox Recon Point |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 23 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 23 mm |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | One-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Bidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Sapphire Crystal Water-Resistant |
| Case Material: | Carbonox |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | XL.8826.MI.GH |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Nylon |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Luminox watch - Luminox Recon Point - Recon Point - XL8826MIGH - Dial: Black, Band: Green, Bezel: Black (UPC: 400016691252)
Watches by Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.