$566
Is this Mondaine authentic?
Yes - we guarantee this Mondaine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Mondaine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Mondaine |
| SKU: | 12299781 |
| MPN: | MSN4211BRB |
| Model: | MSN.4211B.RB |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | White |
| Strap Width: | 22mm |
| Lug Width: | 22 |
| Case Size: | 42 |
| Band Width: | 22 mm |
| Strap Material: | Silicone |
| Closure: | Buckle |
| Strap Colour: | Black |
| Dial Pattern: | Solid |
| Indices: | Batons Stick Indexes |
| Dial Colour: | White |
| Customised: | No |
| Band/Strap: | Buckle Band Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 10.5 |
| Department: | Men |
| Case Colour: | Silver |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Military Travel Fashion Classic Waterproof Wristwatch |
| Features: | Fixed Bezel Sapphire Crystal Scratch-Resistant Swiss Made Water Resistance Water Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100m |
| Reference Number: | MSN.4211B.RB |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Mondaine watch - MSN.4211B.RB - MSN4211BRB - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Watches by Mondaine
Mondaine watches represent the best in Swiss quality and design. Drawing on the greatest icons of the minimalist Swiss aesthetic, Mondaine watches for men and women include the famous Official Swiss Railways collection and the Helvetica collection.