SALE: $72 (-36%) $112
Is this Armani Exchange authentic?
Yes - we guarantee this Armani Exchange item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Armani Exchange item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Armani Exchange |
| SKU: | 12295799 |
| MPN: | AX4142SU-807887-61 |
| UPC: | 7895653287273 |
| Frame Color: | Black |
| Other Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Grey |
| Other Lens Color: | Grey |
| Lens Width: | 61 mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Arm Length: | 135 mm |
| Style: | Rectangle |
| Gender: | Men`s |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Men |
| Frame Material: | Plastic |
| Frame Shape: | Rectangular |
| Lens Protection: | 100% UV Protection |
| Polarization: | Polarized |
| Country of Origin: | Made in Brazil |
ABOUT
Armani Exchange sunglasses - AX4142SU-807887-61 - Frame: Black, Lens: Grey, Other Frame: Matte Black (UPC: 7895653287273)
Sunglasses by Armani Exchange
The modern wardrobe as only Giorgio Armani could envision it, Armani Exchange embodies the youthful spirit of a new generation. Armani Exchange takes a playful, urban approach to apparel and accessories. Launched in 1991, Armani Exchange retails fashion and lifestyle products and is known for its occasionally provocative ad campaigns. Targeted as the more accessible Armani brand, it is inspired by street-chic culture and dance music.