$300
Is this Armani Exchange authentic?
Yes - we guarantee this Armani Exchange item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Armani Exchange item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Armani Exchange |
| SKU: | 12292005 |
| MPN: | AX1511 |
| UPC: | 723763217040 |
| Model: | Armani Exchange AX1511 |
| Color: | Gold/Black |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | Arrow Markers Arabic Numerals Stick Indexes |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Luminous Indexes Date Indicator Luminous Dial Backlight 12-Hour Dial Splash Proof Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | AX1511 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Armani Exchange watch - Armani Exchange AX1511 - AX1511 - Gold/Black, Dial: Black, Band: Gold (UPC: 723763217040)
Watches by Armani Exchange
The modern wardrobe as only Giorgio Armani could envision it, Armani Exchange embodies the youthful spirit of a new generation. Armani Exchange takes a playful, urban approach to apparel and accessories. Launched in 1991, Armani Exchange retails fashion and lifestyle products and is known for its occasionally provocative ad campaigns. Targeted as the more accessible Armani brand, it is inspired by street-chic culture and dance music.