SALE: $135 (-46%) $249
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 12045531 |
| Model: | RL 6082 |
| Lens Color: | Clear |
| Color: | Tortoise 5303 |
| Frame Color: | Tortoise |
| Temple Length: | 135mm |
| Lens Socket Width: | 50MM |
| Lens Width: | 50mm |
| Bridge Width: | 16mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Department: | Unisex |
| Custom Bundle: | No |
| Style: | Rectangular |
| Type: | Full Rim |
| Lenses: | Demo with Print |
| Bundle Listing: | No |
| Frame Material: | Plastic |
| Age Group: | Adult |
| Vertical: | 29mm |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - RL 6082 - Tortoise 5303, Frame: Tortoise, Lens: Clear
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.