$259
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 12044803 |
| Model: | Polo Ralph Lauren 2027 5016 |
| Frame Color: | Dark havana on green |
| Lens Color: | Clear |
| LENS WIDTH: | 54 mm |
| TEMPLE LENGTH: | 140 mm |
| FRAME SIZE: | 54-16 140 |
| Frame Width: | 137 mm - Medium to Large |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Gender: | Unisex |
| Department: | Unisex Adults |
| Style: | Recangular |
| Frame Material: | Metal Plastic |
| Features: | Spring Hinges Silver Polo Ralph Lauren Logos |
| Lens Height: | 33 mm |
| LENS DEPTH / VERTICAL MEASUREMENT: | 33 mm |
| Lens Technology: | MAGNIFYING LENSES |
| Character: | Polo |
| Type: | Eyeglasses |
| Lens Material: | Plastic |
| Theme: | Classic |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - Polo Ralph Lauren 2027 5016 - Frame: Dark havana on green, Lens: Clear
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.