$85
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 12040549 |
| MPN: | Polo-8006-137 |
| Color: | Bronze Copper Brown |
| Frame Color: | Metallic |
| Lens Color: | Clear |
| Bridge Size in Inches: | 0.55 in. |
| Bridge Width: | 14 mm |
| Frame Width: | 117 mm |
| Frame Width in Inches: | 4.61 in. |
| Lens Socket Width: | 44 mm |
| Lens Socket Width in Inches: | 1.73 in. |
| Lens Width: | 44 mm |
| Size: | Small |
| Temple Length: | 130 mm |
| Temple Length in Inches: | 5.12 in. |
| Department: | Women |
| Features: | Cat Eye Designer Durable Full Rim Lightweight Metal Stylish Women |
| Frame Material: | Metal |
| Frame Shape: | Cateye |
| Frame Structure: | Full Rim |
| Frame Type: | Full Rim |
| Gender: | Women |
| Lens Features: | Solid |
| Lens Material: | CR39 |
| Lens Technology: | Solid |
| Magnification: | 1.00 1.25 1.50 1.75 2.00 2.25 2.50 3.00 3.50 4.00 5.00 6.00 7.00 |
| Material: | Metal |
| New In Box: | Yes |
| Original/Authentic: | Authentic |
| Pattern: | Multi-Colored |
| Shape: | Cateye |
| Style: | Cat Eye |
| Theme: | Designer Fashion Modern |
| Type: | Eyeglasses |
| Vertical: | 26 mm |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - Polo-8006-137 - Bronze Copper Brown, Frame: Metallic, Lens: Clear
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.
YOU MIGHT ALSO LIKE