SALE: $96 (-19%) $119
Is this Timex authentic?
Yes - we guarantee this Timex item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Timex item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 12037593 |
| UPC: | 194366394672 |
| Model: | Timex Urban Pop x Fortnite TW2W96800 |
| Dial Color: | Pink |
| Band Color: | Pink |
| Color: | Pink |
| Case Size: | 40 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute Second |
| Band Material: | Bio-based PU |
| Display: | Pink |
| Case Material: | Bio-Ceramic |
| Indices: | Index |
| Country of Origin: | United States |
| Caseback: | Solid |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 40 mm |
| clasp: | Buckle |
| Gender: | Men`s |
| Movement: | Quartz |
| Series: | Urban Pop x Fortnite |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
ABOUT
Timex watch - Timex Urban Pop x Fortnite TW2W96800 - Pink, Dial: Pink, Band: Pink (UPC: 194366394672)
Watches by Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.