SALE: $362 $395
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 12037252 |
| MPN: | BX100308E |
| UPC: | 0013205132162 |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Band Color: | Gold Black |
| Dial Color: | Rose Black |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Indices: | Baton Indexes |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Buckle |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Black |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Date Indicator Seconds Hand Perpetual Calendar World Time Multifunction Scratch-Resistant Water-Resistant Luminous Hands Timer Alarm 12-Hour Dial Sapphire Crystal Push/Pull Crown |
| Case Material: | Sapphire Stainless Steel Rose Gold Plated Gold Plated Crystal |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | BX100308E |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Rose Gold Plated Rose Gold Leather |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive - BX100308E - Dial: Rose, Black, Band: Gold, Black, Bezel: Rose Gold (UPC: 0013205132162)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.