$441
Is this Glycine authentic?
Yes - we guarantee this Glycine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Glycine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Glycine |
| SKU: | 11940279 |
| MPN: | GL0149 |
| UPC: | 886678314218 |
| Model: | Glycine Airman |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | 24-Hour |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | Date Indicator Sapphire Crystal Screwdown Crown Swiss Made Swiss Movement |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | GL0149 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Glycine watch - Glycine Airman - Airman - GL0149 - Dial: White, Band: Brown, Bezel: Silver (UPC: 886678314218)
Watches by Glycine
Glycine is one of the watch companies to pioneer world time measurements. Altus is the dress watch line, Combat watches were designed for the needs of adventurers and extreme sport lovers. The first collection of Glycine chronometer watches came into existence in 1934. In 1952, Glycine presented its vacuum chronometers, which were both water and shock-resistant.
YOU MIGHT ALSO LIKE