SALE: $806 (-67%) $2418
Is this Glycine authentic?
Yes - we guarantee this Glycine item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Glycine item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Glycine |
| SKU: | 10931118 |
| MPN: | GL0378 |
| UPC: | 0886678527427 |
| Other Dial Color: | Silver |
| Other Band Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Silver |
| Case Width (mm): | 40 |
| Band Size Width (mm): | 22 |
| Band Width: | 6 mm 22 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Country of Origin: | Made in Switzerland |
| Collection Name: | Airman Vintage Noon |
| Case Shape: | Round |
| Case Crystal: | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case Water Resistance: | 50 m (165 feet) |
| Case Thickness (mm): | 12.25 |
| Fits Wrist Up To (inches): | 9 |
| Band Clasp: | Pin Buckle |
| Movement Type: | Automatic |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | GL0378 |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Fabric |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Date Indicator Scratch-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Glycine watch - GL0378 - Dial: Silver, Band: Black, Other Dial: Silver (UPC: 0886678527427)
Watches by Glycine
Glycine is one of the watch companies to pioneer world time measurements. Altus is the dress watch line, Combat watches were designed for the needs of adventurers and extreme sport lovers. The first collection of Glycine chronometer watches came into existence in 1934. In 1952, Glycine presented its vacuum chronometers, which were both water and shock-resistant.