SALE: $310 (-21%) $390
Is this Luminox authentic?
Yes - we guarantee this Luminox item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Luminox item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 11936826 |
| MPN: | X22502 |
| Model: | Luminox Patagonia X2.2502 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 23 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 23 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Analog |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Casual Dress/Formal |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Fixed Bezel Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Multiple Hands Push/Pull Crown Seconds Hand Swiss Made Swiss Movement Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | X2.2502 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Polyurethane |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Luminox watch - Luminox Patagonia X2.2502 - Patagonia - X22502 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Watches by Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.