$108
Is this Anne Klein authentic?
Yes - we guarantee this Anne Klein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Anne Klein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 11936606 |
| MPN: | AK/1903 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 14 mm |
| Case Size: | 22 mm |
| Band Width: | 14 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Indices: | Stick Indexes Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Department: | Women |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Gem-Set |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal |
| Features: | 12-Hour Dial Push/Pull Crown Seconds Hand Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | AK/1903 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | No |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Anne Klein watch - AK1903 - AK/1903 - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Watches by Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.