SALE: $694 (-25%) $925
Is this Luminox authentic?
Yes - we guarantee this Luminox item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Luminox item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 11921954 |
| MPN: | 4221 CW |
| Model: | 4221.CW |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 45 mm |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | Sea |
| BandWidth: | 23 mm |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Black |
| CaseMaterial: | Plated Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 14 mm |
| Collection: | Sea |
| Crown: | Screw-down |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Black |
| WarrantyLength: | 2 years |
| WaterResistant: | 200 meters |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | 4221 CW |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Nylon Polyurethane Canvas Rubber |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual Military |
| Features: | Luminous Hands Shock-Resistant Date Indicator Luminous Dial Sapphire Crystal Day Indicator Scratch-Resistant Rotating Bezel Chronograph |
| Case Finish: | Brushed |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Luminox |
ABOUT
Luminox watch - 4221.CW - 4221 CW - Dial: Black, Band: Black
Watches by Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.