SALE: $400 (-24%) $525
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11891470 |
| MPN: | EW5554-58D |
| UPC: | 0013205139406 |
| Model: | Citizen Eco-Drive Citizen L |
| Color: | White |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Multicolor |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 18 mm |
| Case Size: | 28 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 22 mm |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Gender: | Women`s |
| Series: | L Bianca |
| Closure: | Deployant |
| Number of Jewels: | 15 Jewels |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Indices: | Roman Numerals No Hour Marks Diamond Markers Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Diamond Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Style: | Sport Luxury Dress/Formal Casual |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Diamond Accent 12-Hour Dial Sapphire Crystal Push/Pull Crown |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | EW5554-58D |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Metal |
| Theme: | Awareness |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive Citizen L - EW5554-58D - White, Dial: White, Band: Multicolor (UPC: 0013205139406)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE