$200
Is this Pierre Cardin authentic?
Yes - we guarantee this Pierre Cardin item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Pierre Cardin item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Pierre Cardin |
| SKU: | 11865491 |
| MPN: | 554321107 |
| UPC: | 716737793176 |
| Model: | PC 605 |
| Frame Color: | Matte Dark Brown |
| Frame Width: | 136 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Vertical: | 30 mm |
| Pattern: | Solid |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglass Frames |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Acetate Metal Plastic |
| Personalized: | No |
| Features: | Rectangular |
| Product Line: | Pierre Cardin |
ABOUT
Pierre Cardin eyeglasses - PC 605 - 554321107 - Frame: Matte Dark Brown (UPC: 716737793176)
Eyeglasses by Pierre Cardin
Pierre Cardin is an Italian-born naturalised-French fashion designer of clothes for women and also a pioneer in the design of high fashion for men. He is known for his avant-garde style and his Space Age designs.