$110
Is this Ice-Watch authentic?
Yes - we guarantee this Ice-Watch item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ice-Watch item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ice-Watch |
| SKU: | 11864213 |
| MPN: | PUPEBP12 |
| Model: | Ice Pure |
| Bezel Color: | Purple |
| Band Color: | Clear |
| Dial Color: | Purple |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 17 mm |
| Closure: | Deployant |
| Dial Pattern: | Sunburst |
| Indices: | Arabic Numerals Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Limited Edition Luminous Hands Rotating Bezel Water-Resistant |
| Case Material: | Ice-Ramic |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | PU.PE.B.P.12 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Plastic |
| Theme: | Diver |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Belgium |
| Display: | Analog |
ABOUT
Ice-Watch watch - Ice Pure - Ice Pure - PUPEBP12 - Dial: Purple, Band: Clear, Bezel: Purple
Watches by Ice-Watch
Created by the Belgian Jean-Pierre Lutgen, end of 2006, and distributed all around the world market since 2007, the ICE-WATCH watch, international, intercultural and intergenerational, has established itself as a must have accessory to wear and offer. As part of the entry-level segment and with multiple styles (colourful, trendy, sporty, fashion, elegant, vintage, minimalist, glamorous, urban), ICE-WATCH watches appeal to a wide audience, from the very young to the elderly, and perfectly adapt to the diversity of activities and tastes of those who wear them.