SALE: $269 (-19%) $333
Is this Costa Del Mar authentic?
Yes - we guarantee this Costa Del Mar item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Costa Del Mar item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Costa Del Mar |
| SKU: | 11839528 |
| MPN: | 6S4006 |
| UPC: | 097963979825 |
| Model: | Costa Del Mar Loreto |
| Frame Color: | Gold |
| Lens Color: | Gold Mirror |
| Temple Length: | 126 mm |
| Bridge Width: | 14 mm |
| Frame width: | 132 mm |
| Lens width: | 56 mm |
| Size: | Medium |
| Materials sourced from: | CN |
| Type: | Sunglasses |
| Department: | Unisex |
| Lens Technology: | Polarzied |
| Style: | Aviator |
| Frame Material: | Metal |
| UV Protection: | 100 |
| Lens Material: | Glass 580 |
| Frame Fit: | Regular |
| Frame Finish: | Brushed |
| Lens Height: | 45.4 mm |
ABOUT
Costa Del Mar sunglasses - Costa Del Mar Loreto - Loreto - 6S4006 - Frame: Gold, Lens: Gold Mirror (UPC: 097963979825)
Sunglasses by Costa Del Mar
Costa Del Mar is a premier eyewear brand known for its exceptional sunglasses designed specifically for water enthusiasts and outdoor adventurers. With a focus on superior lens technology and polarized performance, Costa Del Mar provides crystal-clear vision and ultimate protection against harmful glare, making it ideal for fishing, boating, and all day on the water.
YOU MIGHT ALSO LIKE