SALE: $198 $202
Is this Costa Del Mar authentic?
Yes - we guarantee this Costa Del Mar item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Costa Del Mar item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Costa Del Mar |
| SKU: | 11839017 |
| MPN: | FA 10 OGMP |
| UPC: | 097963533157 |
| Model: | Costa Del Mar Fathom |
| Frame Color: | Tortoise |
| Color: | Tortoise / Green Mirror |
| Lens Color: | Green Mirror |
| Frame width: | 131.1mm |
| Lens width: | 60.6 mm |
| Temple Length: | 117mm |
| Country of Origin: | Italy or USA |
| Shape: | rectangular |
| Frame Finish: | Shiny |
| Frame Fit: | Medium |
| Department: | Unisex |
| Style: | Fathom |
| Frame Material: | Polycarbonate |
| Lens Height: | 35.5 mm |
| Lens Technology: | 100% UV Proctection |
| Global Trade Item Number: | 00097963533157 |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | 100% |
| Lens Material: | 580P plastic polarized |
| Theme: | Tortoise |
| Bridge: | 16 mm |
| Manufacturer Style: | Fathom |
ABOUT
Costa Del Mar sunglasses - Costa Del Mar Fathom - Fathom - FA 10 OGMP - Tortoise / Green Mirror, Frame: Tortoise, Lens: Green Mirror (UPC: 097963533157)
Sunglasses by Costa Del Mar
Costa Del Mar is a premier eyewear brand known for its exceptional sunglasses designed specifically for water enthusiasts and outdoor adventurers. With a focus on superior lens technology and polarized performance, Costa Del Mar provides crystal-clear vision and ultimate protection against harmful glare, making it ideal for fishing, boating, and all day on the water.
YOU MIGHT ALSO LIKE