SALE: $209 (-27%) $285
Is this Costa Del Mar authentic?
Yes - we guarantee this Costa Del Mar item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Costa Del Mar item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Costa Del Mar |
| SKU: | 12449366 |
| UPC: | 097963495509 |
| Model: | Costa Del Mar Fathom |
| Frame Color: | Tortoise |
| Color: | Tortoise / Green |
| Lens Color: | Green |
| Size: | Large |
| Frame width: | 135 mm |
| Lens width: | 60.5mm |
| Temple Length: | 130 mm |
| Shape: | rectangular |
| Frame Fit: | Narrow |
| Department: | Men |
| Style: | Fathom |
| Frame Material: | nylon Plastic |
| Personalized: | No |
| Features: | Fathom |
| Lens Height: | 35.5 mm |
| Lens Technology: | Polarized Mirrored |
| Global Trade Item Number: | 00097963495509 |
| Materials sourced from: | US |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | 100% |
| Lens Material: | 580G glass polarized Mirror |
| Theme: | Tortoise |
| Country of Origin: | Italy or USA |
| Bridge: | 16 mm |
| Manufacturer Style: | Fathom |
ABOUT
Costa Del Mar sunglasses - Costa Del Mar Fathom - Fathom - Tortoise / Green, Frame: Tortoise, Lens: Green (UPC: 097963495509)
Sunglasses by Costa Del Mar
Costa Del Mar is a premier eyewear brand known for its exceptional sunglasses designed specifically for water enthusiasts and outdoor adventurers. With a focus on superior lens technology and polarized performance, Costa Del Mar provides crystal-clear vision and ultimate protection against harmful glare, making it ideal for fishing, boating, and all day on the water.
YOU MIGHT ALSO LIKE