$448
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11837654 |
| UPC: | 313040017076 |
| Model number: | AW1363-06W |
| Item model number: | AW1363-06W |
| Model: | Eco-Drive |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Green Rose Gold |
| Band size: | Mens Standard |
| Band Width: | 22 |
| Bezel function: | Stationary |
| Part Number: | AW1363-06W |
| Water resistant depth: | 100 Meters |
| Dial window material type: | Mineral Crystal |
| Batteries: | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Case Thickness: | 12.5 millimeters |
| Department: | Men |
| Special features: | Water Resistant |
| Display Type: | Analog |
| Metal stamp: | no-metal-stamp |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Eco-Drive |
| Warranty: | Manufacturer’s warranty can be requested from customer service. |
| Package Dimensions: | 4.57 x 4.45 x 4.06 inches; 9.91 Ounces |
| Calendar: | Day-Date |
| Case diameter: | 45 millimeters |
| Materials sourced from: | Japan |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Bezel material: | Stainless Steel |
| Clasp: | Buckle |
| Item Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
ABOUT
Citizen watch - AW1363-06W - Dial: Green, Rose Gold, Band: Green, Bezel: Rose Gold (UPC: 313040017076)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.