SALE: $300 (-55%) $674
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11835868 |
| MPN: | BN015711X |
| UPC: | 4974374312570 |
| Model: | Promaster Eco-Drive |
| Color: | Green |
| Bezel Color: | Black Green |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Green |
| Band Width: | 20 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Theme: | Designer |
| Case Thickness: | 11.5 mm |
| Closure: | Tang |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 44 mm |
| clasp: | Tang |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Promaster |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | No Hour Marks Round Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | BN015711X |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Polyurethane Silicone Metal Rubber |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Dress/Formal Casual Military |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Atomic/Radio Controlled 12-Hour Dial Day/Date |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel Resin |
| Display: | Analog |
ABOUT
Citizen watch - Promaster Eco-Drive - Promaster - BN015711X - Green, Dial: Green, Band: Green (UPC: 4974374312570)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE