$372
Is this Orient authentic?
Yes - we guarantee this Orient item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Orient item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Orient |
| SKU: | 11816338 |
| Model: | Swatch Originals |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black Blue |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Indices: | 12-Hour Dial Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12.8 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Luxury Dress Styles Diver Dress/Formal Luxury |
| Features: | Water Resistant up to 100 m Stopwatch Water Resistant Date Easy To Read 12-Hour Dial Date Indicator Water-Resistant up to 100m Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Seller`s Warranty: | Yes |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| With Service Records: | Yes |
| Reference Number: | CERAL004B0 RA-AA0002 L RA-AA0002L |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
| Manufacturer Case Color: | SILVER |
| Manufacturer Band Color: | SILVER |
| Manufacturer Face Color: | BLACK |
ABOUT
Orient watch - Swatch Originals - Swatch Originals - Dial: Black, Blue, Band: Silver, Manufacturer Band: SILVER
Watches by Orient
Orient is a renowned watch brand known for its exceptional craftsmanship and classic designs. Celebrated for its reliable mechanical movements, Orient offers a range of stylish timepieces that cater to various tastes and occasions. With Orient, you can enjoy high-quality watches that combine tradition and innovation, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.