SALE: $128 (-67%) $384
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11800385 |
| MPN: | 25483 |
| UPC: | 0886678308415 |
| Model: | Invicta Speedway 25483 |
| Bezel Color: | Yellow Gold-tone |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 24 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Reference Number: | 25483 |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel Type: | Fixed |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 50 mm |
| clasp: | Deployment |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Speedway |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | 12 h Dial |
| Case Thickness: | 13.5 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Sapphire Crystal Push/Pull Crown Splash Proof Multifunction Scratch-Resistant Rotating Bezel |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Speedway 25483 - Speedway - 25483 - Dial: Blue, Band: Gold, Bezel: Yellow Gold-tone (UPC: 0886678308415)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE