SALE: $92 (-67%) $276
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10912068 |
| MPN: | 49861 |
| UPC: | 886678658398 |
| Model: | Invicta Speedway |
| Bezel Color: | Gold Yellow |
| Band Color: | Yellow Gold |
| Dial Color: | Silver Gold |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| CaseMaterial: | Plated Stainless Steel |
| Indices: | Round Indexes Stick Indexes Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| CaseColor: | Yellow |
| Bezel Type: | Fixed Fluted |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Case Material: | Plated Stainless Steel Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 49861 |
| Type: | Wristwatch |
| Crown: | Push and pull |
| Band Material: | Metal Stainless Steel |
| Theme: | Speedway |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Crystal: | Mineral |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Speedway - Speedway - 49861 - Dial: Silver, Gold, Band: Yellow, Gold, Bezel: Gold, Yellow (UPC: 886678658398)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE