SALE: $160 (-27%) $219
Is this Coach authentic?
Yes - we guarantee this Coach item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Coach item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Coach |
| SKU: | 11793780 |
| MPN: | HC8423U |
| UPC: | 725125529327 |
| Model: | CAD80 |
| Frame Color: | Purple |
| Lens Color: | Purple |
| Temple Length: | 135 mm |
| Bridge Size: | 16 mm |
| Lens Socket Width: | 56 mm |
| Department: | Men |
| Lens Technology: | Gradient |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Metal & Plastic |
ABOUT
Coach sunglasses - CAD80 - HC8423U - Frame: Purple, Lens: Purple (UPC: 725125529327)
Sunglasses by Coach
Coach is a leading design house of modern luxury accessories and lifestyle collections, with a long-standing reputation built on quality craftsmanship. Defined by a free-spirited, all-American attitude, the brand approaches design with a modern vision, reimagining luxury for today with an authenticity and innovation that is uniquely Coach. All over the world, the Coach name is synonymous with effortless New York style.