$196
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11791883 |
| MPN: | 38718 |
| Model: | Invicta Venom |
| Bezel Color: | Blue Red |
| Band Color: | Black Blue |
| Dial Color: | Black Blue |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Case Size: | 52 mm |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Dagger/Dauphine Indexes Stick Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Luminous Indexes Mineral Crystal Multifunction Rotating Bezel Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Swiss Movement Day Indicator Day/Date Luminous Hands Screwdown Crown Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 1000 m (100 ATM) |
| Dial Style: | 12-Hour Dial |
| Reference Number: | 38718 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather Silicone |
| Case Finish: | Gloss |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Venom - Venom - 38718 - Dial: Black, Blue, Band: Black, Blue, Bezel: Blue, Red
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE