SALE: $69 (-42%) $119
Is this Timex authentic?
Yes - we guarantee this Timex item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Timex item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 11788382 |
| UPC: | 194366287905 |
| Model: | Timex Transcend TW2W21500 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Gold-tone |
| Color: | Gold-tone |
| Case Size: | 31 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Style: | Watches |
| Features: | Hour Minute |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Black |
| Case Material: | Low Lead Brass |
| Caseback: | Solid |
| Case Thickness: | 6.5 mm |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 31 mm |
| clasp: | Fold Over |
| Gender: | Women`s |
| Movement: | Quartz |
| Series: | Transcend |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
ABOUT
Timex watch - Timex Transcend TW2W21500 - Transcend - Gold-tone, Dial: Black, Band: Gold-tone (UPC: 194366287905)
Watches by Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
YOU MIGHT ALSO LIKE