$252
Is this Anne Klein authentic?
Yes - we guarantee this Anne Klein item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Anne Klein item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 11781190 |
| UPC: | 086702578832 |
| Bezel Color: | Beige Blue Brown |
| Band Color: | Rose Gold Silver |
| Dial Color: | Mother-Of-Pearl |
| Max Wrist Size: | 6.1-6.25 in |
| Lug Width: | 15 mm |
| Case Size: | 34 mm |
| Band Width: | 10.0 |
| Closure: | Hidden Fold Clasp |
| Number of Jewels: | 6 Jewels |
| Dial Pattern: | Butterfly |
| Indices: | Roman Numerals Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Case Thickness: | 8.0 |
| Band/Strap: | Bund Strap |
| Handedness: | Left |
| Department: | Womens |
| Caseback: | Exhibition |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | 24-Hour |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Ak/2245Rtst |
| Features: | 12-Hour Dial Water-Resistant |
| Case Material: | Metal |
| Unit Quantity: | Read the information |
| Water Resistance: | Not Water Resistant |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | No |
| With Service Records: | Yes |
| Band Material: | Metal |
| Theme: | Awareness |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | United States |
| Display: | Analog |
ABOUT
Anne Klein watch - Dial: Mother-Of-Pearl, Band: Rose Gold, Silver, Bezel: Beige, Blue, Brown (UPC: 086702578832)
Watches by Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.