SALE: $144 (-15%) $169
Is this Timex authentic?
Yes - we guarantee this Timex item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Timex item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 11764663 |
| MPN: | TW2Y20200 |
| UPC: | 194366441062 |
| Model: | Timex Legacy Celestial TW2Y20200 |
| Band Color: | Two-tone (Silver-tone and Gold-tone) |
| Dial Color: | Blue |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 36 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | TW2Y20200 |
| Features: | Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Blue |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Indices: | Index |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Style: | Watches |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | United States |
| Caseback: | Solid |
| Handedness: | Left |
| Bezel Type: | Fixed |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 36 mm |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Legacy Celestial |
ABOUT
Timex watch - Timex Legacy Celestial TW2Y20200 - Legacy Celestial - TW2Y20200 - Dial: Blue, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone), Bezel: Silver-tone (UPC: 194366441062)
Watches by Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
YOU MIGHT ALSO LIKE