$198
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 11757190 |
| MPN: | DZ7448 |
| UPC: | 698615141760 |
| Model: | Diesel BAMF |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 57 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Square |
| Style: | Casual Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Day Indicator Fixed Bezel Mineral Crystal Multifunction Water Resistance |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | DZ7448 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel BAMF - BAMF - DZ7448 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black (UPC: 698615141760)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.