SALE: $796 (-53%) $1700
Is this Rado authentic?
Yes - we guarantee this Rado item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Rado item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Rado |
| SKU: | 11754470 |
| MPN: | R32975123 |
| UPC: | 7612819056371 |
| Band Color: | Two Tone |
| Dial Color: | White |
| Face Color: | White |
| Case Size: | 31 mm |
| Band Width: | 15 mm |
| Lug Width: | 15 mm |
| Case Length: | 37 mm |
| Band Length: | 7 inches |
| Case Width: | 31 mm |
| Country of Origin: | Made in Switzerland |
| Style: | Casual |
| Reference Number: | R32975123 |
| Gender: | Women`s |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Features: | Rado HyperChrome Women`s Watch Ceramos (Hi-Tech Ceramic and Metal Composite) Stainless Steel Case Stainless Steel Bracelet Swiss Quartz (Battery-Powered) R32975123 |
| Movement: | Swiss Quartz (Battery-Powered) |
| Band Material: | Ceramic |
| Case Material: | Ceramos (Hi-Tech Ceramic and Metal Composite) |
| Watch Shape: | Round |
| Case Finish: | Polished and Brushed |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Movement Calendar: | Date at 3 o`clock |
| Water Resistance Rating: | 50 m (165 feet) |
| Case Shape: | Round |
| Case Crystal: | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case Bezel Material: | Ceramos ( Hi-Tech Ceramic and Metal Composite ) |
| Crown: | Pull and Push Crown |
| Dial Hands: | Gold Tone Hands Luminescent |
| Band Clasp: | Double Folding Clasp with Push Button |
| Calendar Function: | Date at 3 o`clock |
| Crystal Type: | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Bezel Material: | Ceramos ( Hi-Tech Ceramic and Metal Composite ) |
| Case Back: | Screw-In Closed |
| CA - Case Thickness: | 9 mm |
| Fits Wrist Up To (inches): | 7 |
ABOUT
Rado watch - R32975123 - Face: White, Dial: White, Band: Two Tone (UPC: 7612819056371)
Watches by Rado
Rado is a luxury watch brand renowned for its innovative use of high-tech materials and distinctive designs. Known for its commitment to both durability and elegance, Rado offers a range of timepieces that feature sleek aesthetics and precision engineering. With Rado, you can enjoy watches that not only tell time but also make a bold style statement, appealing to discerning watch enthusiasts.