$184
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 11751524 |
| MPN: | DZ4647 |
| UPC: | 698615150076 |
| Model: | Diesel Mega Chief Ana-Digi |
| Bezel Color: | Gray |
| Band Color: | Red White |
| Dial Color: | Gray |
| Max Wrist Size: | 8 in |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 51 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Alarm Backlight Central Second Chronograph Day/Date Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Seconds Hand Timer Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | DZ4647 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Mega Chief Ana-Digi - Mega Chief - DZ4647 - Dial: Gray, Band: Red, White, Bezel: Gray (UPC: 698615150076)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.
YOU MIGHT ALSO LIKE