SALE: $1221 (-44%) $2200
Is this Rado authentic?
Yes - we guarantee this Rado item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Rado item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Rado |
| SKU: | 11745374 |
| MPN: | R27082012 |
| UPC: | 7612819048819 |
| Model: | Rado R27082012 |
| Other Dial Color: | Silver |
| Other Band Color: | White |
| Bezel Color: | White |
| Band Color: | White |
| Dial Color: | Silver |
| Case Width (mm): | 37 |
| Band Size Width (mm): | 7.5 |
| Band Length (in.): | 20 |
| Band Width: | 20 mm |
| Case Size: | 37 mm |
| Materials sourced from: | Made in Switzerland |
| Gender: | Men |
| Collection Name: | True Specchio |
| Case Shape: | Round |
| Case Back: | Closed |
| Case Crystal: | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case Water Resistance: | 50 m (165 feet) |
| Case Thickness (mm): | 7 |
| Band Type: | Bracelet |
| Fits Wrist Up To (inches): | 7.5 |
| Band Clasp: | Deployment Clasp |
| Movement Type: | Quartz |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 7 mm |
| Reference Number: | R27082012 |
| Department: | Unisex Adults |
| Caseback: | Solid |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Ceramic |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal |
| Features: | Date Indicator Day/Date |
| Case Material: | Ceramic |
| Display: | Analog |
ABOUT
Rado watch - Rado R27082012 - R27082012 - Dial: Silver, Band: White, Other Dial: Silver (UPC: 7612819048819)
Watches by Rado
Rado is a luxury watch brand renowned for its innovative use of high-tech materials and distinctive designs. Known for its commitment to both durability and elegance, Rado offers a range of timepieces that feature sleek aesthetics and precision engineering. With Rado, you can enjoy watches that not only tell time but also make a bold style statement, appealing to discerning watch enthusiasts.
YOU MIGHT ALSO LIKE