$234
Is this Emporio Armani authentic?
Yes - we guarantee this Emporio Armani item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Emporio Armani item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11743817 |
| MPN: | AR1923 |
| UPC: | 723763236423 |
| Model: | Emporio Armani Meccanico |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Beige (Skeleton Center) |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Skeleton |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals Stick Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress Dress/Formal Luxury Skeleton |
| Features: | 12-Hour Dial Mineral Crystal Push/Pull Crown Seconds Hand Self-Winding Splash Proof Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | AR1923 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Theme: | Steampunk |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Emporio Armani watch - Emporio Armani Meccanico - Meccanico - AR1923 - Dial: Beige (Skeleton Center), Band: Black, Bezel: Black (UPC: 723763236423)
Watches by Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.