$229
Is this Emporio Armani authentic?
Yes - we guarantee this Emporio Armani item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Emporio Armani item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11740873 |
| MPN: | AR11465 |
| UPC: | 4064092130331 |
| Model: | Emporio Armani AR11465 |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Silver |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Indices: | Index |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| clasp: | Buckle |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men`s |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Case Material: | At Least 50% Recycled Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| Reference Number: | AR11465 |
| Case Diameter: | 42 mm |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Fabric |
| Country of Origin: | Italy |
| Display: | Silver |
ABOUT
Emporio Armani watch - Emporio Armani AR11465 - AR11465 - Dial: Silver, Band: Black, Bezel: Silver-tone (UPC: 4064092130331)
Watches by Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.