$160
Is this Emporio Armani authentic?
Yes - we guarantee this Emporio Armani item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Emporio Armani item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11735488 |
| MPN: | AR11328 AR11327 |
| Model: | Emporio Armani Matteo |
| Dial Color: | Black Blue |
| Band Color: | Blue Yellow |
| Band Width: | 20 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Department: | Men |
| Style: | Watches |
| Gender: | Men`s |
| Bezel: | Fixed |
| Caseback: | Solid |
| clasp: | Fold Over Slip Through |
| Case Diameter: | 43 mm |
| Case Material: | Aluminum |
| Series: | Matteo |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Aluminum Mesh |
| Type: | Wristwatch |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| With Papers: | Yes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Reference Number: | AR11328 AR11327 |
| Display: | Black Analog |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
ABOUT
Emporio Armani watch - Emporio Armani Matteo - Matteo - AR11328 AR11327 - Dial: Black, Blue, Band: Blue, Yellow, Bezel: Matte Blue
Watches by Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.