SALE: $85 (-64%) $239
Is this Pierre Cardin authentic?
Yes - we guarantee this Pierre Cardin item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Pierre Cardin item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Pierre Cardin |
| SKU: | 11734854 |
| MPN: | 6162 |
| Model: | 6162 |
| Frame Color: | Brown |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 55 mm |
| Character: | Vision |
| Department: | Men |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free Rectangular |
| Frame Material: | Plastic Acetate |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer Tortoise Dad Hippie Special Occasion Classic Outdoor Elegant School Transportation |
| Type: | Eyeglasses |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Character Family: | Cars Home |
| Product Line: | Eyewear |
| Vertical: | 33 mm |
ABOUT
Pierre Cardin eyeglasses - 6162 - Tortoise, Frame: Brown
Eyeglasses by Pierre Cardin
Pierre Cardin is an Italian-born naturalised-French fashion designer of clothes for women and also a pioneer in the design of high fashion for men. He is known for his avant-garde style and his Space Age designs.