$258
Is this Mulco authentic?
Yes - we guarantee this Mulco item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Mulco item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Mulco |
| SKU: | 11729241 |
| MPN: | MW5-2870-433 |
| Model: | M 10 |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Band Color: | Turquoise |
| Dial Color: | Turquoise |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 28 mm |
| Indices: | 12-Hour Dial |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Department: | Unisex Adults |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | MW5-2870-433 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
ABOUT
Mulco watch - M 10 - MW5-2870-433 - Dial: Turquoise, Band: Turquoise, Bezel: Rose Gold
Watches by Mulco
Since its creation in 1958 MULCO quickly became a prestigious brand that stood head to head with other competitive Swiss watches. Never forgotten by its followers for its impressive product lines and distinguished quality, MULCO stood the test of time, mesmerizing customers once more with the brand’s new look.