$198
Is this Emporio Armani authentic?
Yes - we guarantee this Emporio Armani item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Emporio Armani item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11725525 |
| MPN: | AR11145 |
| Model: | Emporio Armani Gianni T-Bar |
| Max Wrist Size: | 19.1-20 cm |
| Strap Width: | 14 mm |
| Case Size: | 32 mm |
| Strap Material: | Stainless Steel |
| Closure: | Push-Button Deployant |
| Strap Colour: | Gold |
| Dial Pattern: | Logo |
| Indices: | Stick Indexes |
| Dial Colour: | Black |
| Year Manufactured: | 2023 |
| Customised: | No |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Case Colour: | Gold |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Women |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Push/Pull Crown Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Bezel Colour: | Rose Gold |
| Water Resistance: | 30 Meters / 100 feet |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | AR11145 |
| Type: | Wristwatch |
| Theme: | Celebrity |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analogue |
ABOUT
Emporio Armani watch - Emporio Armani Gianni T-Bar - Gianni - AR11145 - Black, Gold
Watches by Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.
YOU MIGHT ALSO LIKE