$496
Is this Seiko authentic?
Yes - we guarantee this Seiko item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Seiko item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 11617863 |
| MPN: | SSK003J8 |
| Model: | Seiko 5 Sports |
| Bezel Color: | Black And Blue |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 42.5mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition Screw Back |
| Bezel Type: | 24-Hour Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Self-Winding Magnified Date 24hour GMT Rotating Bezel Luminous Hand And Markers |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Seiko USA: | 3 Year Warranty |
| Reference Number: | SSK003J8 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Seiko watch - Seiko 5 Sports - Sports - SSK003J8 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Black And Blue
Watches by Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE