$525
Is this John Varvatos authentic?
Yes - we guarantee this John Varvatos item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This John Varvatos item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 11599828 |
| MPN: | VJVA206 |
| Model: | John Varvatos VJVA206 |
| Frame Color: | Black |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Temple Length: | 145mm |
| Vertical: | 43 mm |
| Pattern: | Solid |
| Character: | Vision |
| Type: | Eyeglasses |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Frame Material: | Metal Leather |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer Limited Edition |
| Personalized: | No |
| Features: | Full Rim Leather Frame Limited Edition |
| Unit Quantity: | 1 |
| Country of Origin: | Japan |
| Character Family: | Limited Edition |
ABOUT
John Varvatos eyeglasses - John Varvatos VJVA206 - VJVA206 - Frame: Black
Eyeglasses by John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.