$825
Is this Luminox authentic?
Yes - we guarantee this Luminox item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Luminox item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 11596684 |
| MPN: | XL8825H |
| Model: | 8820 Series Heritage |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 23 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Arabic Numerals No Hour Marks |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating Carbonox |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Diver Sport |
| Features: | Water Resistant Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Rotating Bezel Swiss Made Swiss Movement Sapphire Crystal |
| Case Material: | Carbon Fiber |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Complications: | Date Indicator |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | XL.8825.H |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Certificate: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Luminox watch - 8820 Series Heritage - Series Heritage - XL8825H - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Watches by Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.