$269
Is this Swatch authentic?
Yes - we guarantee this Swatch item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Swatch item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Swatch |
| SKU: | 11577129 |
| Model: | EARTH SUMMIT `92 |
| Bezel Color: | Clear |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Blue Silver |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Lug Width: | 17 mm |
| Case Size: | 37 mm |
| Band Width: | 21 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 23 Jewels |
| Dial Pattern: | Skeleton |
| Indices: | Dot Indexes |
| Year Manufactured: | 1990-1999 |
| Vintage: | Yes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Department: | Unisex Adults |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | 12-Hour Fixed Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Skeleton Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Central Second Seconds Hand Self-Winding Swiss Made Water-Resistant |
| Case Material: | Bioceramic |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | Water Resistant |
| With Papers: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Theme: | United Nations Conference on Enviroment and development. |
| Case Finish: | Gloss |
| With Manual/Booklet: | No |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Swatch watch - EARTH SUMMIT `92 - EARTH SUMMIT - Dial: Blue, Silver, Band: Green, Bezel: Clear
Watches by Swatch
Swatch is a playful watch brand known for its vibrant designs and innovative styles. Offering a wide range of colorful timepieces, Swatch combines fashion with functionality, appealing to all ages. With Swatch, you can express your unique personality and stay on time with bold, creative designs that elevate any outfit.