SALE: $519 (-67%) $1570
Is this Versace authentic?
Yes - we guarantee this Versace item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Versace item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Versace |
| SKU: | 11364861 |
| MPN: | V16060017 |
| UPC: | 7630030522734 |
| Model: | Daphnis |
| Bezel Color: | Gold-tone |
| Band Color: | Silver Gold |
| Dial Color: | Silver Gold White |
| Band Width: | 16 mm |
| Case Size: | 35 mm |
| Style: | Watches |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed (Greca Pattern) |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed (Greca Pattern) |
| Case Diameter: | 36 mm |
| clasp: | Butterfly |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Daphnis |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Indices: | Roman Numerals Round Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Reference Number: | V16060017 |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator 12-Hour Dial Sapphire Crystal Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel Crystal |
| Display: | Analog |
ABOUT
Versace watch - Daphnis - Daphnis - V16060017 - Dial: Silver, Gold, White, Band: Silver, Gold, Bezel: Gold-tone (UPC: 7630030522734)
Watches by Versace
Versace is a luxurious Italian fashion brand renowned for its bold colors, intricate designs, and iconic motifs. Known for glamorous clothing, accessories, and fragrances, Versace embodies a fearless and extravagant lifestyle. With Versace, you can make a powerful fashion statement that reflects opulence and modern elegance, appealing to those who seek to stand out with confidence and style.
YOU MIGHT ALSO LIKE