SALE: $1134 $1250
Is this Maurice Lacroix authentic?
Yes - we guarantee this Maurice Lacroix item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Maurice Lacroix item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Maurice Lacroix |
| SKU: | 11354561 |
| MPN: | AI1108-SS002-431-1 |
| Model: | Maurice Lacroix AIKON |
| Band Color: | Silver |
| Bezel Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Band Width: | 23 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Reference Number: | AI1108-SS002-431-1 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Luxury |
| Band Material: | Metal Stainless Steel Steel |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Caseback: | Solid |
| Closure: | Push-Button Deployant |
| Department: | Men |
| Display: | Analog |
| Features: | 12-Hour Dial Central Second Date Indicator Luminous Hands Sapphire Crystal Screwdown Crown Seconds Hand Splash Proof Swiss Made Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Indices: | Stick Indexes |
| Movement: | Quartz |
| Type: | Wristwatch |
| Watch Shape: | Round |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
ABOUT
Maurice Lacroix watch - Maurice Lacroix AIKON - AIKON - AI1108-SS002-431-1 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Watches by Maurice Lacroix
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
YOU MIGHT ALSO LIKE