SALE: $76 (-67%) $228
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11333040 |
| MPN: | 8944 |
| UPC: | 0843836089449 |
| Model: | Pro Diver |
| Color: | Blue / Gold / Yellow |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 14 mm |
| Case Size: | 26 mm |
| Band Width: | 12 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 26 mm |
| clasp: | Fold over with Safety Release |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Pro Diver |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | 12 h Dial |
| Year Manufactured: | 2005 |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal Casual Sport Diver Luxury |
| Features: | Luminous Hands Multifunction Rotating Bezel Water-Resistant 12-Hour Dial Mineral Crystal Scratch-Resistant Date Indicator |
| Case Material: | Crystal Gold Plated Yellow Gold Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | 8944 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Gold Plated Stainless Steel Sterling Silver |
| Theme: | Pro Diver |
| Case Finish: | Matte |
| Display: | Digital Analog |
ABOUT
Invicta watch - Pro Diver - Pro Diver - 8944 - Blue / Gold / Yellow, Dial: Blue, Band: Gold (UPC: 0843836089449)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE