SALE: $181 (-33%) $270
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 11313705 |
| MPN: | DZ4668 |
| Model: | Diesel Griffed |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Gold |
| Bezel Color: | Black |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Indicator Central Second Chronograph Date Indicator Seconds Hand Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | DZ4668 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Gunmetal |
| Display: | Analog |
| With Papers: | Yes |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Griffed - Griffed - DZ4668 - Dial: Black, Gold, Band: Black, Bezel: Black
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.
YOU MIGHT ALSO LIKE